Kartka z kalendarza. Chleb z chrupiącą skórką.

Kochany Pamiętniczku,

pierwszego dnia stycznia 2023 roku było 16 stopni na plusie, a ja wyszłam na ulicę w puchówce.

Przyznaję, że nie wiem co mnie podkusiło! Widziałam prognozę pogody, ale jakoś nie uwierzyłam i potem pociłam się sromotnie pchając wózek z dzieckiem. Po pierwszej huśtawce i przed drugą zjeżdżalnią byłam już całkiem – jak mówiła babcia – ujajana. Zdjęłam więc tę cholerną puchówkę i zostałam jak mnie stworzono – w dresowej bluzie z kapturem.

Aż mnie ręka świerzbi Drogi Pamiętniczku, żeby sobie powspominać te zimy sprzed lat, kiedy śnieg leżał przez sześć długich miesięcy, a na drogach robiły się tunele. Kiedy się z sanek właściwie nie schodziło i ciągle otrzepywało buty na klatce. Ale ileż można niczym ciotka – klotka opowiadać „jak to drzewniej bywało”? Było minęło, dziś jest inaczej. Wiosna w styczniu. Przeczytałam gdzieś, że to wszystko zaszkodzi nietoperzom (budzi je najlżejsze ocieplenie, a kiedy wrócą mrozy, to one nie będą w stanie ponownie zasnąć) i zrobiło mi się smutno. Lubię nietoperze.

Po powrocie do domu chciałam zrobić dzieciom gorącą czekoladę, ale było im ciepło. Chciały lody. Lodów nie było, bo nie ogarnęłam, że w Nowy Rok będzie wiosna. Zrobiliśmy koktajle z bananem. Wieczorem wyszłam z mężem do ogródka (w swetrze!) żeby pogadać i napić się wina. I żeby nie myśleć za wiele o losie nietoperzy. I o topnieniu lodowców. I o wojnie. I o pandemii. I o inflacji. Ale i tak myślałam.

O losie nietoperzy. I o topnieniu lodowców. I o wojnie. I o inflacji.

A przed północą szukałam jeszcze ukojenia w mące, drożdżach. W grubej chrupiącej skórce, w miękkim porowatym miąższu. W ciepłym pachnącym bochenku chleba. Trochę pomogło.

Trochę.

To jest najprostszy na świecie chleb i właściwie tak powinien się nazywać;-)

Nastawienie ciasta zajmuje dokładnie dwie minuty. Dobrze jest zrobić je wieczorem i pozwolić mu rosnąć przez noc w lodówce, żeby rano mieć świeży bochenek. Ale można też zostawić ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok 2 godziny i upiec.

Chleb można piec w garnku żeliwnym lub naczyniu żaroodpornym. Można też podzielić ciasto na pół i upiec dwa niewielkie chlebki w blaszanych keksówkach, trzeba je tylko uprzednio rozgrzać w piekarniku (podobnie z resztą jak garnek lub naczynie żaroodporne).

 

Składniki:

700 g mąki pszennej

550 ml ciepłej wody

25 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych

2 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego

1 łyżka cukru

3 łyżeczki soli

 

Wieczorem przygotuj ciasto:

  1. Do dużej miski wlej wodę, wrzuć pokruszone drożdże (albo wsyp suche) i cukier i dokładnie wymieszaj.
  2. Następnie dodaj mąkę i sól. Wymieszaj wszystko drewnianą łyżką. Kiedy ciasto zacznie się robić jednolite, dodaj dwie łyżki oleju i mieszaj, aż składniki się połączą. Miskę przykryj dużym talerzem i wstaw do lodówki na całą noc ( 10 – 12 godzin ).

Rano upiecz chleb:

  1. Wyjmij ciasto z lodówki. Włóż rękę do miski i delikatnie pougniataj ciasto, żeby je odpowietrzyć. Wyjmij na podsypany mąką blat. Znów odrobinę pougniataj, żeby całe oblepiło się mąką.  Ponownie przełóż je do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut, żeby nabrało temperatury pokojowej.
  2. Do piekarnika włóż naczynie w którym będziesz piec (garnek żeliwny, naczynie żaroodporne lub kamionkowe, keksówki blaszane)  i rozgrzej go do 200 stopni C. Chleb lepiej urośnie jeśli włożymy ciasto do rozgrzanego naczynia.
  3. Po upływie 30 minut wyjmij garnek żeliwny/naczynie żaroodporne z piekarnika. Przełóż do niego ciasto wprost z miski. Przykryj naczynie i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie zdejmij pokrywkę i piecz 20 – – 25 minut do zbrązowienia.

 



4 odpowiedzi na “Kartka z kalendarza. Chleb z chrupiącą skórką.”

  1. Ania pisze:

    Wspaniały opis, bardzo podoba mi się Pani styl pisania.
    Jak (w jakiej temperaturze i jak długo?) należy piec chleb w keksówkach?

  2. Emilka pisze:

    Cudownie to czytać ! A jeszcze bardziej się cieszę ze wreszcie znalazłam przepis na chleb, który mi wyjdzie :))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *