Leniwe z sosem waniliowym

Dzisiaj przepis na najlepsze kluski leniwe zainspirowany spotkaniem w barze mlecznym, które zmieniło życie dwojga młodych ludzi. Zapraszam.

***

Poznali się w barze mlecznym przy szklankach z kompotem.

On podał jej sztućce, bo akurat stał bliżej. Ona zaprosiła go do stolika, kiedy okazało się, że brakuje już wolnych miejsc. Jedząc zupę jeszcze mówili niewiele, ale przy drugim już nie mogli się nagadać. Pochylając się nad sadzonym z marchewką opowiadał jej o chomiku, którego w dzieciństwie omal nie wciągnął do odkurzacza. O kocie, który wypadł z okna kamienicy wprost na jego głowę. I jak go później niósł w kartonie po pomidorach do mieszkania na trzecim piętrze i karmił ze strzykawki, bo mały nie miał siły jeść.

Ona jadła leniwe z sosem waniliowym, a pomiędzy kluskami opowiadała mu o rodzeństwie, za którym tęskni i o tym, że czasem ciężko jej na uczelni. Jedzenie znikało z talerzy, a tematy pojawiały się jak grzyby po deszczu. Dlatego po obiedzie poszli jeszcze na kawę, a potem na spacer. Na koniec on wpadł do niej na stancję i tak już został. Na kolejnych 40 lat.

-Przyszedł i został – mówi i wzrusza ramionami, jakby to było coś zwyczajnego. Jednocześnie bada reakcje słuchających i delektuje się ich zdziwieniem, bo dobrze wie, że w tej opowieści nie ma nic zwyczajnego. I że nieczęsto się zdarza, że ktoś przychodzi i zostaje. Na życie.

***

Przepis na najlepsze leniwe kluski zostawiam poniżej. A wielbicielom klusek polecam też inne kluskowe przepisy na tym blogu. Na przykład na jesienne kluski dyniowe (klick) i tu (klick) lub mięciutkie gnocchi z babcinego zeszytu (klick) i tu (klick).

leniwe z sosem waniliowym

Kluski leniwe z sosem waniliowym

500g twarogu ( najlepiej wybrać półtłusty lub tłusty)
2 jajka
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 płaskiej łyżeczki soli
1 łyżka roztopionego masła

sos waniliowy:
1/2 szklanki śmietanki 30%
2 łyżka masła
2 łyżki cukru waniliowego

1.Twaróg należy zemleć lub rozgnieść praską do ziemniaków, żeby w kluskach nie było grudek. Chyba, że nie mamy nic przeciwko grudkom, wówczas pomijamy ten punkt.
2. Składniki na kluski wrzucamy do miski, zagniatamy z nich ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt luźne można dosypać odrobinę mąki, ale trzeba uważać, żeby nie dodać za dużo, bo kluski będą twarde. Generalnie im więcej mąki, tym twardsze kluski.
3. Z ciasta formujemy kulę. Dzielimy ja na dwie części. Z każdej części rolujemy wałeczek, rozpłaszczamy go nożem lub dłonią i ucinamy ukośne kluski.
4. Przygotowujemy sos – śmietankę, masło i cukier podgrzewamy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając, aż składniki się połączą.
5. Kluski wrzucamy partiami na osolony wrzątek i gotujemy 30 sekund od momentu wypłynięcia. Wyławiamy łyżką cedzakową i podajemy s sosem waniliowym.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *